poniedziałek, 28 października 2013

Czy wiesz, że...

... czar prayer ma Spell Resistance? Oznacza to, że każdy wróg wchodzący w jego zasięg, a posiadający SR, ma szansę na uniknięcie efektu tego czaru. Kapłan rzucający prayer testuje przebijanie tylko raz, za pierwszym razem, gdy przeciwnik znajdzie się w polu działania zaklęcia. Przy okazji, oznacza to także, że należy przebić SR wszystkich sojuszników (podobnie jak z blessem), chyba, że dobrowolnie je obniżą. Przykład takich istot to np. celestial lion lub fire-infused tiger.

Spraw magicznych ciąg dalszy - zmiany

Hej, podpunkt drugi uległ zmianie - przeczytajcie.

niedziela, 27 października 2013

Czy wiesz, że...

... istoty sprowadzone (summoned), na przykład przy użyciu summon monster X, nie mogą używać żadnych zdolności czaropodobnych służących do teleportacji, podróży planarnych, sprowadzania innych istot, zarówno na siebie jak i na innych? Przykład zakazanych zdolności to greater teleport, dimension door, summon monster, plane shift.

sobota, 12 października 2013

czwartek, 10 października 2013

Felieton vol. 29 - spraw magicznych ciąg dalszy

1. Czy czarujący wie, czy jego zaklęcie podziałało? Na przykład, czy ofiary zaklęć wykonały udane rzuty obronne, czy je oblały?
Tak, czarujący wie, czy jego zaklęcie podziałało. Dotyczy to tylko zaklęć mających za cel konkretne osoby lub przedmioty, jak bestow curse lub charm person. Czarujący nie jest świadomy, kto uniknął efektu obszarowego zaklęcia, np. fireballa, choć jeśli obserwuje pole bitwy, to oczywiście to zauważa (podobnie jak wszyscy inni uczestnicy starcia).

2. A co z niepodatnością na dane zaklęcie, lub z Odpornością na Czary (Spell Resistance)?
Rzucający wie, że ofiara dysponowała jakąś ochroną, przed którą jego zaklęcie nie podziałało.  Analogicznie, dotyczy to tylko zaklęć mających za cel konkretne osoby lub przedmioty. 
ZASADA DOMOWA Jeśli źródłem tej protekcji było zaklęcie, rzucający może wykonać test Spellcraft [DC 20 + poziom czaru, free action], aby je zidentyfikować. Na przykład, jeśli spostrzeże, że magic missile bezskutecznie odbiły się od ofiary, i wykona Spellcraft DC 22, zorientuje się, że to dzięki czarowi shield.
Nie można w ten sposób identyfikować extraordinary i supernatural abilities, jak Immunity to Magic golema albo Spell Resistance.

3. Czy ofiara czaru wie, co na nią rzucono?
Ofiara jest świadoma, automatycznie (jeśli tylko dysponuje odpowiednimi zmysłami) wszystkich oczywistych efektów spowodowanych przez zaklęcie, jak pojawienie się ściany ognia, wybuch błyskawicy, zamiany kogoś w żabę, spowolnienia itd.

4. A zaklęcia bez oczywistych widocznych efektów? Jak suggestion lub charm person?
W przypadku, gdy cel zaklęcia zda rzut obronny, staje się świadomy, że zaatakowano go jakimś efektem, i jakim rzutem się wybronił (na przykład, że zaatakowano jego psychikę - Will lub ciało - Fortitude). Dodatkowo, jeśli posiada Spellcraft i zda rzut [DC 20 + poziom czaru, free action], to staje się świadomy, jakiego konkretnie czaru lub zdolności ponadnaturalnej użyto.
W przypadku, gdy cel spali rzut obronny, nie jest w ogóle świadomy, że padł ofiarą czaru.

5. Mag jest obecny przy rzucaniu zaklęcia - czy może je zidentyfikować?
Tak, jeśli czarujący widzi gesty czarującego lub słyszy formuły, może wykonać test Spellcraft [DC równy 15 + poziom czaru, nie zajmuje to w ogóle akcji]. Udany test pozwala zidentyfikować zaklęcie. Czarów pozbawionych zarówno komponentów werbalnych, jak i somatycznych oraz zdolności czaropodobnych nie można zidentyfikować.
Spostrzeżenie zaklęcia (lub usłyszenie) zaklęcia ma bazowy DC Perception 0.

6. Mag napotkał efekt zaklęcia - czy może je zidentyfikować.
Tak, choć jest to trudniejsze, wymaga testu Spellcrafta [DC 20 + poziom czaru]. Udany test pozwala zidentyfikować, jakie zaklęcie spowodowało dany efekt. Mozna za pomocą tego identyfikować tylko zaklęcia mające widzialne efekty, na przykład wall of fire, entangle, fire shield, stone shape (pozwala w tym wypadku odróżnić, co postało w sposób naturalny, a co uzyskano czarami).

7. To, że czarodziej regeneruje zaklęcia po ośmiu godzinach snu, a następnie godzinnej nauce, wie każdy. Natomiast czy może on robić to kilka razy w ciągu dnia, to znaczy, rzucanie czarów, spać, rzucanie czarów, spać, i tak się dodatkowo odnawiać drugi lub trzeci raz w danym dniu?
To dobre pytanie. Po przeanalizowaniu źródeł, źródeł pomocniczych (jak opis ring of sustenance), a także opisu klas (które mówią wprost o "spells per day"), stwierdzam, że nie, że nie może. Jedyne, co zyska dzięki takiemu przedłużonemu odpoczynkowi, jest możliwość przetrenowania tych czarów, które mu jeszcze w danym dniu zostały. Natomiast suma czarów na dzień musi się zgadzać. Ponieważ zasady nie precyzują, czym jest dzień, a skrupulatne liczenie czarów wraz z 24-godzinnym odstępem po rzuceniu każdego wydaje mi się nadmierną buchalterią, precyzuję, że u mnie dzień trwa od świtu do świtu.

8. Weaponlike spells - definicja.
"Weaponlike spells" to trochę sztuczny termin, pochodzący jeszcze z edycji 3.x, określający czary podlegające niektórym zasadom dotyczącym broni i mechaniki ataku. Wedle definicji, są to wszystkie czary, które wymagają testu ataki. Dzielą się na dwie grupy - melee touch spells i ranged touch spells (te drugie nazywane są rayami).

9. Weaponlike spells - bonusy do ataku.
Wszystkie bonusy do ataku, takie jak bardic courage, prayer, bless, Weapon Focus (ray), bonus wynikający z bycia niewidzialnym, i wszystkie inne, które w danej sytuacji się stosuje, normalnie liczą się do testów ataku wykonywanych czarami.

10. Weaponlike spells - bonusy do obrażeń.
Do obrażeń zadawanych czarami liczą się tylko extraordinary bonuses. Przykłady to ranger's favored enemy, Weapon Specialization, sneak attack. Do zadawanych obrażeń nie licza się zaś supernatural i spell/spelllike bonuses, takie jak bonus do obrażeń za czar prayer, bardic courage itd.
Bonusy do obrażeń działają tylko w pierwszej rundzie. Na przykład, osoba posiadająca Weapon Specialization (ray) zadaje acid arrow od razu po trafieniu 2d4+2 acid damage, ale obrażenia w kolejnych rundach (continuous damage) wynoszą 2d4 acid damage.

11. Weaponlike spells - trafienia krytyczne.
Zasady trafień krytycznych w przypadku weaponlike spells są standardowe - zagrożenie krytykiem jest na 20-tce i obrażenia mnoży się x2. W przypadku czarów zadających obrażenia sprawa jest prosta - przy krytyku np. scorching ray zamiast 4d6 zadaje 8d6 fire damage. Czary zadające ability damage/drain przy krytyku zadają podwójne ability damage/drain. Czary wysysające poziomy (jak enervation) przy krytyku wysysają podwójną ilość poziomów. Czary nie należące do tych kategorii (np. ray of enfeeblement, nakłada Strength penalty) nie mogą zadawać trafień krytycznych.

12. Weaponlike spells - sneak attacks.
Przy pomocy weaponlike spells można normalnie zadawać sneak attacks, pod warunkiem spełnienia odpowiednich do tego warunków (cel jest flankowany lub nie ma bonusu z Dexa do AC, znajduje się w odległości do 30 feet, nie ma concealmentu itd.). Czary zadające obrażenia zadają sneak attack od tej samej energii, co sam czar. Czary zadające ability damage/drain lub wysysające poziomu zadają sneak attack od negatywnej energii. Czary pozostałe nie zadają w ogóle sneak attacks.

poniedziałek, 7 października 2013

Felieton vol. 28 - sprawy magiczne

1. Felieton - sprawy magiczne różne.
Dzisiejszy felieton będzie poświęcony różnym magicznym zagwozdkom, uściśleniom, do których dokopałem się w zasadach. Nie jest to całościowy artykuł o magii w ogóle, a raczej zbiór ciekawostek.

2. Komponenty somatyczne.
Cóż to takiego "komponenty somatyczne"? Nic innego, jak gesty, czyli machanie łapkami w trakcie rzucania zaklęcia. Podręcznik mówi, że czarujący musi mieć co najmniej jedną rękę wolną, bo móc rzucić czar z komponentami somatycznymi. Każda broń dwuręczna (tu zaliczamy także laski - staves) może być trzymana w jednej ręce. Wszystkie zmiany układów rąk, kiedy już trzymamy broń, to free action - wlicza się tutaj chwycenie broni dwuręcznej jedną ręką, przełożenie broni do drugiej ręki itd. W ręce, do której jest przypięta lekka tarcza, możemy trzymać inną rzecz, natomiast ciężka tarcza nie pozwala na trzymanie czegokolwiek w danej ręce.
Wnioski praktyczne: bez problemu możemy czarować w układach: (1) broń jednoręczna; (2) broń dwuręczna; (3) ciężka tarcza; (4) broń jednoręczna + lekka tarcza. W układzie: (5) broń jednoręczna + ciężka tarcza, musimy jedną z tych rzeczy przed czarowaniem schować/upuścić, lub nie możemy używać czarów z komponentami somatycznymi.

3. Lista czarów bez komponentów somatycznych:
Animate Plants
Blasphemy 
Blindness/Deafness
Charm Monster, Mass
Command
Command, Greater
Command Plants
Contact Other Plane
Darkness
Darkness, Deeper
Dictum 
Dimension Door
Displacement
Feather Fall
Flare 
Geas/Quest 
Geas, Lesser 
Hold Portal
Holy Word 
Irresistible Dance 
Knock
Light
Mage's Disjunction
Phase Door 
Power Word: Blind
Power Word: Kill 
Power Word: Stun 
Prismatic Sphere
Shout 
Suggestion
Suggestion, Mass
Teleport 
Teleport Object 
Teleport, Greater 
Teleportation Circle
Time Stop 
Tongues
True Strike
Ventriloquism
Wail of the Banshee
Word of Chaos 
Word of Recall

4. Komponenty materialne.
"Nie gramy na komponenty". Co to znaczy? Otóż, nie musicie zapisywać szczegółowo, ile wam zostało guana nietoperze, ile siarki, a ile oczu żaby. Zakładam, że jeśli czarodziej posiada przedmiot "sakwa na komponenty" (component pouch), to ma je wszystkie dostępne pod ręką, w takiej ilości, w jakiej potrzebuje. Uwaga - dotyczy to tylko komponentów materialnych bez określonej ceny. Na przykład, czarujący musi posiadać diamentowy pył o wartości 250 sztuk złota, jeśli chce rzucić stoneskin. Wyjęcie komponentów do rzucenia zaklęcia nie jest akcją samą w sobie, stanowi część akcji rzucania czaru. Do wyjęcia i użycia komponentu potrzeba co najmniej jednej wolnej ręki, choć ta sama ręka może sięgać po komponent i wykonywać gesty (faktycznie, zazwyczaj wykonuje się gesty komponentem).

5. Summoned creatures.
Istota przyzwana czarem summoning (np. summon monster) nigdy nie umiera. Gdy zostaje sprowadzona do 0 lub mniej hp, po prostu rozpływa się w powietrzu. Przy okazji, zasada ta nie dotyczy figurines of power, gdyż te przedmioty wykorzystują szkołę transmutation.

6. Rozpraszanie własnych zaklęć.
Można odwołać (dismiss) każdy czar, który przy "duration" ma adnotację "D". Jest to standard action nie powodująca AoO. Odwołanie jest możliwe w takiej odległości, jak rzucenie oryginalnego zaklęcia, trzeba również widzieć cel (lub w inny sposób mieć line-of-effect) i wypowiedzieć pojedyncze słowo (lub wykonać gest, jeśli czar nie ma verbal components).

7. Obniżanie własnego Spell Resistance.
Spell Resistance działa nieselektywnie, zarówno na czary szkodliwe, typu fireball czy bestow curse, jak i pożyteczne, jak cure light wounds czy haste. Można dobrowolnie obniżyć (do zera) Spell Resistance. Jest to standard action, nie powodująca AoO. SR jest obniżone na jedną pełną rundę, więc istota przez ten czas nie jest chroniona przed szkodliwymi zaklęciami. Uwaga - nie można obniżyć SR na dłużej niż rundę - to znaczy, można, ale w każdej rundzie na to trzeba poświęcac standard action.
Rzucający nigdy nie musi przebijać własnego Spell Resistance, to znaczy, rzuca zaklęcia sam na siebie bez przeszkód. Oznacza to jednak, że gdy zechce rzucić fireballa pod nogi, jego własną Spell Resistance go nie osłoni!

8. Magic/spell immunity.
Pewne istoty sa niewrażliwe na magię, na przykład golemy, lub mogą zyskać niewrażliwość tylko na konkretne zaklęcia (np. dzięki czarowi spell immunity). Taka niewrażliwość nie działa jednak na czary, które nie pozwalają na Spell Resistance, np. grease.

9. Są czary o czasie działania dłuższym niż instantaneous, a jednocześnie pozwalają na Spell Resistance. Na przykład flaming sphere. Jak to działa?
W momencie pierwszego zetknięcia się ofiary z zaklęciem, rzucający próbuje przebić Spell Resistance. Jeśli mu się uda - aż do końca czasu działania, czar normalnie funkcjonuje wobec tej konkretnej istoty. Jeśli się nie uda - do końca czasu działania, czar na nią nie wpływa.
Przykład, jeśli rzucający flaming sphere najedzie sferą na istotę posiadającą SR, natychmiast wykonuje test przebijania SR. Jeśli mu się uda, teraz i w każdej kolejnej rundzie, flaming sphere będzie smażyła ofiarę normalnie. Jeśli nie - aż do końca czasu działania nie będzie na nią w żaden sposób wpływać!

10. Czy można użyć dispel magic wobec niewidzialnej istoty, aby rozproszyć invisibility?
Nie. W tym przypadku cel zaklęcia to "target: one creature", a żeby rzucić na jakąś istotę czar, trzeba mieć do niej line-of-sight. Nie można również użyć dispel magic w wersji "target: one spell". Musimy bowiem widzieć wtedy cel/efekt zaklęcia, a celem invisibility jest "target: one creature"... i wracamy do punktu poprzedniego.

środa, 2 października 2013

Felieton vol. 27 - web (pajęczyna)

1. Web.
To drugi felieton poświęcony specjalnie jednemu czarowi. Na początek wklejam więc opis:

Web
School conjuration (creation); Level sorcerer/wizard 2
Casting Time 1 standard action
Components V, S, M (spider web)
Range medium (100 ft. + 10 ft./level)
Effect webs in a 20-ft.-radius spread
Duration 10 min./level (D)
Saving Throw Reflex negates; see text; Spell Resistance no

Web creates a many-layered mass of strong, sticky strands. These strands trap those caught in them. The strands are similar to spiderwebs but far larger and tougher. These masses must be anchored to two or more solid and diametrically opposed points or else the web collapses upon itself and disappears. Creatures caught within a web become grappled by the sticky fibers. Attacking a creature in a web doesn't cause you to become grappled.

Anyone in the effect's area when the spell is cast must make a Reflex save. If this save succeeds, the creature is inside the web but is otherwise unaffected. If the save fails, the creature gains the grappled condition, but can break free by making a combat maneuver check or Escape Artist check as a standard action against the DC of this spell. The entire area of the web is considered difficult terrain. Anyone moving through the webs must make a combat maneuver check or Escape Artist check as part of their move action, with a DC equal to the spell's DC. Creatures that fail lose their movement and become grappled in the first square of webbing that they enter.

If you have at least 5 feet of web between you and an opponent, it provides cover. If you have at least 20 feet of web between you, it provides total cover.

The strands of a web spell are flammable. A flaming weapon can slash them away as easily as a hand brushes away cobwebs. Any fire can set the webs alight and burn away one 5-foot square in 1 round. All creatures within flaming webs take 2d4 points of fire damage from the flames.

Web can be made permanent with a permanency spell. A permanent web that is damaged (but not destroyed) regrows in 10 minutes.


2. Obszar działania.
Jest niesamowicie duży! 20 feet radius spread to jak czar fireball. Jedyne ograniczenie jest takie, że sieć musi być przytwierdzona do przynajmniej dwóch punktów, inaczej znika. Jak to interpretować? Przeszukałem dokładnie wszystkie dostępne mi podręczniki, FAQ, przejrzałem fora internetowe i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jednocześnie, na sesjach potrzebujemy dokładnych interpretacji zasad, tak więc je przedstawiam.

3. Sieć w przestrzeni.
Obszar, który zostanie pokryty pajęczyną, jest ustalany w momencie rzucenia zaklęcia. Czarujący wybiera punkt, który będzie środkiem pajęczyny. Od niego na wszystkie strony wystrzeliwują długie na 20 stóp (4 kratki) pajęcze sieci. Jeśli dzięki temu w danym wymiarze powstanie linia łącząca dwa przeciwległe końce, wsparta na dwóch nieruchomych obiektach, pajęczyna się utrzymuje. Jeśli jeden lub dwa końce zawisną w powietrzu - w tym wymiarze pajęczyna opada i znika.

4. W praktyce?
Mamy dwa słupy stojące na płaskim terenie. Możemy rzucić czar web dokładnie pomiędzy nie. Efektem będzie pajęczyna wypełniająca przestrzeń pomiędzy słupami na kształt siatki lub zasłony. Możemy też wybrać jako środek szczyt jednego ze słupów. Efektem będzie pajęczyna na kształt baldachimu, odchodząca od szczytu słupa na 20 stóp we wszystkie strony, bo drugi koniec będzie przytwierdzony do ziemi (spełnia ona kryteria nieruchomego obiektu).

5. Pajęczyna a typy terenu.
W zasadzie, w większości terenów, można łatwo użyć czaru web. Jak sądzę, lasy, tereny górzyste i podobne są na tyle nierówne i mają tyle wystających punktów, że wypełnienie ich pajęczyną powinno być łatwe. Podobnie jest z ulicami, korytarzami, jaskiniami itd. Natomiast użycie tego czaru na dużych, pustych przestrzeniach, jak równiny, pustynie, lodowce, place, duże sale tronowe może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Pajęczyna to trudny teren, czyli nie można przezeń biegać i szarżować. Teren, który jest sam w sobie trudny do przejścia (np. gęste krzaki) pokryty pajęczyną staje się bardzo trudnym terenem, czyli przejście jednej kratki wymaga aż czterech kratek ruchu.

6. Jak pajęczyna chwyta?
W momencie rzucania czaru, każda istota, która jest w zasięgu weba, musi wykonać rzut obronny na Refleks. Uwaga, test Refleksu wykonuje się tylko raz - gdy pajęczyna powstaje - i nigdy potem. Porażka oznacza schwytanie i stan grappled. Wyrwać się można standard action, testem CMB lub Escape Artist, DC równy DC czaru. Każdy, kto wchodzi w obszar pajęczyny, jako element swojego ruchu (nie jest to osobna akcja) wykonuje test Escape Artist lub CMB, DC równy DC czaru. Jeśli się uda, idzie dalej. Jeśli nie, zostaje zgrapplowany w pierwszej kratce, w którą wszedł. Oznacza to, że efektywnie przechodzi jedną kratkę i tam się zatrzymuje.

7. Co jeśli ktoś stoi na krawędzi pajęczyny i chce z niej wyjść, ale spalił test CMB/Escape Artist? Jak interpretować wtedy to "Creatures that fail lose their movement and become grappled in the first square of webbing that they enter.", skoro pierwsza kratka, w która wchodzi, wcale nie leży w obszarze działania web?
Ktoś taki wychodzi z sieci, nie jest zgrapplowany, ale musi zatrzymać się (i traci resztę danej akcji move) na pierwszej kratce, z której wyszedł z pajęczyny.

8. Ile pajęczyna ma hp i hardness?
Pajęczyna nie ma takich parametrów. Z wyjątkiem ognia lub rozproszenia magii, jest niezniszczalna.

9. Ogień a pajęczyna.
W przeciwieństwie do drugiej (!) edycji AD&D, pajęczyna zaatakowana ogniem nie staje cała w płomieniach. Zamiast tego, jeśli dana kratka (5x5 feet) dostanie choć jedno obrażenie od ognia, zaczyna się palić, przez jedną rundę. Po tym czasie spala się całkowicie i znika. Wszystkie istoty, które znajdują się w palącej się pajęczynie, dostają 2d4 obrażeń od ognia. W miejsce zwykłego ataku, dysponując pochodnią, flaming weapon, lub podobną bronią, można zapalić jedną kratkę pajęczyny.

10. Krótkie przypomnieni - grappled.
Istota zgrapplowana nie może się ruszać. Ma karę -2 do ataku, -2 do Refleksu, -2 do do AC (dwie ostatnie są pokłosiem -4 do Dex), nie może używać dwóch rąk na raz (czyli nie może strzelać z łuku ani z kuszy!), nie może używać żadnych zaklęć z komponentami somatycznymi. Jeśli używa zaklęć bez takich komponentów, lub zdolności czaropodobnych, musi wpierw zdać test Concentration na DC równy DC czaru web + poziom czaru, jaki zamierza rzucić.

11. Web a cover.
Jeśli atakującego i cel ataku dzieli choć jedna kratka wypełniona webem, cel ma cover. Jeśli między nimi są cztery lub więcej kratek, cel ma total cover, więc nie może zostać w ogóle zaatakowany.
Cwany trick: obszarówkami nadal można bić kogoś w webie, nawet jeśli są cztery kratki pajęczyny "pomiędzy"! Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mag stoi na zewnątrz pajęczyny. W pajęczynie jest ork. Między nim a orkiem są cztery kratki pajęczyny. Nie może rzucić fireballa centralnie na orka (total cover), ale może wycelować go na dwie kratki od krawędzi pajęczyny. Wtedy czar jest w odległości dwóch kratek od orka i choć ten nadal ma cover, to nie total cover, i obrywa czarem normalnie (pamiętając o +2 do Refleksu za cover).

12. Jak się bronić.
Najlepsza obrona - freedom of movement, pozwala na łażenie po webie bez kar. Inne opcje - cloak of arachnida, pozwala poruszać się po pajęczynie z połową prędkości, ale za to bez żadnych innych konsekwencji. Dalej. Wszystko, co podbija Escape Artist (np. grease) i CMB. Każdy typ ognistego ataku, który pajęczynę wypala.

wtorek, 1 października 2013